Trafik çarpışmalarındaki ölüm ve yaralanmalarda hızın etkisi

by Tsh 3. July 2015 10:29

Bunları biliyor musunuz?

Yapılan bilimsel araştırmalar, saatte 30 km hızla çarpışan bir aracın içinde bulunanların vücuduna etkisinin 1. kattan düşmeye; saatte 90 km hızla çarpışan bir aracın içinde bulunanların vücuduna etkisinin 10. kattan düşmeye eşdeğer olduğunu ortaya koyuyor.

Saatte 80 km hızla giden bir araçta yolculuk yapanların olası bir çarpışmada ölme ihtimalleri, saatte 30 km hızla giden araçtakilere oranla 20 kat daha fazladır.

Hızın trafik güvenliği açısından önemi

Trafik her an sürprizlerle dolu. Beklenmedik bir anda, yola bir çocuk fırlayabilir, dikkatsiz bir yaya karşıdan karşıya geçme süresini uzatabilir, önünüzdeki araç aniden durabilir.

Pek çok sürücü, aracı durdurma konusunda kendi yeteneğine güvenir. Oysa bir aracın durması yeteneğe değil, fizik yasalarına bağlıdır. Sürücü ancak ve ancak ayağını gaz pedalından çekip fren pedalına bastığı süreyi kısa tutabilir.

Fizik yasalarını ve bu yasalarla gerçekleşen durma mesafesini değiştiremeyeceğimize göre, hızımızı yasal sınırlara, hava ve yol koşullarına göre ayarlamak, istediğimiz yere güvenle ulaşmamızı sağlar.


Tags:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading
Trafikte her an, sorumlu davran!

Son Yazılar