Araç bakımı

by Tsh 19. August 2015 06:45

En iyi tamir bakımdır. Periyodik bakımları aksatılmadan yapılan araçların arızalanma ihtimali düşüktür. Bu nedenle, zaman ve para tasarrufu sağlanır. Aracınızın temel bakımını gerçekleştirmek için uzman olmanız gerekmiyor. Aşağıdaki önerileri, aracınızın kullanma kılavuzundan faydalanarak kendiniz de yapabilirsiniz.

  • Lastikler

Lastiklerdeki aşınmaları kontrol etmek için lastik dişleri arasına bir bozuk para sokun ve başparmağınızla işaretleyin. Her bir lastiğin diş derinliği, diğerlerininkinden en fazla 2 milimetre fazla veya eksik olabilir. Diş derinliği 4 milimetreden daha az olan lastikler değiştirilmelidir.

Lastik basıncı da lastiklerin durumu kadar önemlidir ve sürüş güvenliğinde hayati rol oynar. Aracınızın ve lastik üreticinizin verdiği kullanım kılavuzlarında ön ve arka lastikler için doğru lastik basınç mutlaka belirtilir. Lastik basıncı hava koşullarından çok çabuk etkilenir. Bu yüzden, lastiklerinizin basıncını sık sık kontrol edin. Anlam veremediğiniz yahut emin olamadığınız durumlarda bir servise başvurun.

  • Araç sıvıları

Aracınızda hidrolik fren yağı, hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı, soğutma suyu ve silecek suyu gibi düzenli kontrol edilmesi gereken sıvılar vardır. Bunlardan bazıları için araç içinde seviye veya ikaz göstergeleri bulunurken, bazıları ancak kaput açılarak kontrol edilebilir. Aracınızdaki yağlar araç güvenliği ve kullanım ömrü bakımından önemli rol oynar. Soğutma suyu, aracınızdaki motorun soğutulmasında kullanılır ve düzenli kontrol edilmesi gerekir. Silecek suyu, sürüş esnasında camların temizlenerek sürücünün çevresini görebilmesi için önemlidir.

  • Yakıt, yağ ve hava filtreleri

Filtreler, yabancı cisimlerin motor içine girmesine engelleyerek, aracınızın performansını artırmayı ve motorda yıpranmayı engellemeyi amaçlar. Aracınızın kullanım kılavuzunda, filtrelerin nasıl kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerektiği belirtilir. Kendi başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız, düzenli olarak bir servise kontrol ettirmeniz hem motor performansını artırır, hem de aracınızın ömrünü uzatır.

  • Kayışlar ve hortumlar

Kayışlar, aracınızdaki alternatör, fan ve soğutma sistemlerinin çalışması için kullanılan önemli parçalardır. Kaput açıldıktan sonra görünen kayışlarda gözle ve elle muayene yaparak, yıpranma olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kayışlarda yıpranma, çatlama, kenarlarında tırtık oluşmaya başlamışsa, değiştirilmesi gerekir. Kayış kontrolü yaparken, motor çevresinde bulunan hortumları da gözle ve elle muayene ederek, yırtık, delik, aşınma veya yıpranma olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Kullandığınız aracın kontrollerini düzenli yapın, olası sorunların önüne geçin.

Tags: , ,

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading
Trafikte her an, sorumlu davran!

Son Yazılar